Czy z zabiegu SHR można skorzystać latem? - GancMed

Czy z zabiegu SHR można skorzystać latem?

Nadmierne owłosienie to problem, z którym boryka się wiele osób. Coraz większa grupa decyduje się na trwałą depilację. Pojawiają się różne metody usuwania włosów i zarazem pytania, jaki sposób depilacji wybrać. Prawdą jest to, że metod depilacji jest mnóstwo i to, na którą się zdecydujemy, zależy tylko od nas.

Najważniejsze, aby była maksymalnie skuteczna i jak najmniej bolesna. Dzięki niej skutecznie zredukujemy owłosienie oraz zniwelujemy podrażnienia lub wrastające włosy. Możemy zrobić to w przyjemny sposób, walcząc z mitem bolesnej depilacji, która do tej pory mogła być tak kojarzona.

Co to jest fotodepilacja? 

O fotodepilacji mówimy, gdy do zabiegu depilacji używamy wiązki promieniowania elektromagnetycznego. Wiązka światła emitowana przez urządzenie IPL przenika przez naskórek aż do skóry właściwej i jest selektywnie pochłaniana przez melaninę – barwnik znajdujący się we włosach. Duża ilość pochłoniętej energii powoduje gwałtowne zwiększenie temperatury włosa.  

Takie działanie prowadzi do uszkodzenia cebulki, bez ingerencji w tkanki okalające.  Fotodepilacja za pomocą IPL, czyli światła pulsacyjnego powinna być uważana nie tylko za zabieg kosmetyczny prowadzący do usunięcia niechcianego owłosienia, ale również za proces leczniczy. Dzięki nowym technikom fotodepilacji  usuwanie zbędnego owłosienia staje się zaawansowaną technologią, która przynosi wymierne korzyści. 

Depilacja laserowa a fotodepilacja 

Istnieje kilka znaczących różnic pomiędzy tradycyjnym laserem, a systemem IPL. Jedna dotyczy powierzchni skóry, jaką można poddać zabiegowi podczas jednej wizyty oraz szybkości terapii. Terapia IPL pozwala pokryć do  8 razy większą powierzchnię niż tradycyjny laser, a co za tym idzie,  terapia jest o wiele szybsza.

W opinii osób korzystających z obu sposobów depilacji wskazano jednogłośnie, że metoda fotodepilacji IPL jest zdecydowanie bardziej komfortowa. Kolejną ważną różnicą jest to, że przy IPL nie jesteśmy ograniczeni usuwaniem tylko ciemnych włosów przy jasnej karnacji, co niestety jest częstym problemem w przypadku stosowania laserów. Na koniec jedna z najważniejszych przyczyn popularności techniki usuwania zbędnego owłosienia za pomocą metody IPL.

Średnia cena terapii IPL jest znacznie niższa niż standardowe koszty usuwania owłosienia zwykłym laserem.

Czym jest technologia SHR i metoda zabiegowa in Motion?

Technologia SHR, czyli Super Hair Removal to najnowsza metoda redukcji włosów. Łączy w sobie technologię laserową i właściwości pulsującego światła. Zabieg charakteryzuje się tym, że jako jedyny wśród trwałych sposobów depilacji niweluje także jasne włosy z ciała, które wymagają więcej uwagi i precyzyjnego działania.

Zawartość melaniny (barwnika) we włosach jasnych i rudych jest niewielka, dlatego też ratunkiem dla osób o takim owłosieniu jest metoda „in motion” – „w ruchu”, która polega na wielokrotnym i długotrwałym przesuwaniu głowicy po strefie zabiegowej. Emisja światła następuje w postaci jednakowych impulsów prostokątnych o stałej energii z dużą częstotliwością błysków – do dziesięciu błysków na sekundę.

Dzięki ustawieniu odpowiednich parametrów możliwe jest skuteczne skumulowanie energii i uszkodzenie nawet jasnych włosków. Metoda jest zalecana również osobom o jaśniejszym owłosieniu.  

Jaka jest odpowiednia ilość zabiegów? 

Epilacja SHR Epil Motion łączy w sobie technologię laserową i korzyści wynikające z zastosowania metody pulsacyjnego światła. Metoda ta jest bardziej przyjemna niż w przypadku konwencjonalnych systemów, a skóra jest lepiej chroniona. Zabiegi te polegają na dostarczeniu energii do mieszków włosowych, co powoduje wytworzenie ciepła, a tym samym zniszczenie mieszka włosowego.

Technologia SHR Epil Motion jako drogę przenikania wykorzystuje melaninę włosa oraz dodatkowo ogrzewa skórę, co pomaga przenikać energii w głąb skóry właściwej. Należy pamiętać, że na energię lasera reagują włosy, które są w fazie wzrostu, czyli ok 30% widocznego owłosienia. Dlatego konieczny jest cykl kilku zabiegów, przeprowadzanych w odstępach, aby pozostałe będące w fazie zaniku i spoczynku weszły w fazę wzrostu i zareagowały na działanie światła lasera.

Innowacyjność metody SHR Epil Motion polega na wyeliminowaniu dyskomfortu bólowego i ryzyka poparzeń – przed zabiegiem nie ma potrzeby stosowania maści znieczulających. Chcąc skorzystać z zabiegu należy na wybranej partii ciała zachować minimalny odrost włosa o długości od 1 do maksymalnie 3 milimetrów. Zabiegi należy wykonywać powtarzając je wg indywidualnego doboru i zaleceń kosmetologa.

Kiedy najlepiej korzystać z zabiegów SHR Epil Motion?

Zabiegi SHR Epil Motion można wykonywać przez cały rok. Latem należy pamiętać jednak, aby odczekać od czasu świeżej opalenizny od 10 do 14 dni do zabiegu. Na tym etapie opalona skóra nie będzie przeciwwskazaniem. Podczas tego typu zabiegu ważne jest indywidualne podejście – dobierane są odpowiednie parametry, uwzględniające fototyp skóry, czyli jej kolor i reakcje na światło. Ponadto technologia SHR  Epil Motion działa na włosy serią słabszych impulsów, które kumulują swą energię w skórze i stopniowo niszczą melaninę zawartą we włosach – energia kumulowana jest tak długo, aż zniszczy mieszki.

Skutkiem jest to, że mieszki włosowe są znacznie mniej narażone na podrażnienia podczas zabiegu jak i podczas wystawiania skóry na słońce. Jest to zdecydowanie przyjemniejsza i skuteczniejsza forma redukcji owłosienia, niż ma to miejsce w przypadku klasycznej fotodepilacji i laseroterapii, gdzie oddawany jest jeden silny strzał.  

Jak przygotować się do depilacji SHR Epil Motion? 

Wykonanie na skórze trwałej depilacji wymaga odpowiedniego przygotowania jej do zabiegu. Należy unikać następujących rzeczy:

  • na 10-14 dni wcześniej wystawiania skóry na promienie słoneczne przy jednoczesnym używaniu kremów z filtrami UV o jak najwyższej wartości wskaźnika SPF. Opalenizna  zwiększa ryzyka powstania podrażnień i przebarwień, a także utrudnia identyfikację właściwego fototypu skóry, co jest kluczowe dla dobrania odpowiednich parametrów urządzenia i siły zabiegu;
  • przynajmniej na 2 tygodnie przed zabiegiem należy unikać substancji podrażających skórę pod wpływem promieni słonecznych (niektórych składników perfum, olejków eterycznych, kwasu salicylowego, ziół takich jak dziurawiec czy nagietek, a także leków przeciwtrądzikowych, przeciwgrzybiczych, przeciwzapalnych, antybiotyków czy niektórych hormonów),
  • na 2 -3 tygodnie wcześniej zrezygnować z zabiegów, które mają tendencję do podrażniania skóry – peelingów, mikrodermabrazji, działania na skórę mocno chlorowaną wodą, Wszystkie te zalecenia dotyczą oczywiście okolicy, w której wykonywany będzie zabieg, czyli na przykład jeśli wykonujemy mikrodermabrazję twarzy, nie ma żadnych przeszkód, aby nawet tego samego dnia poddać się fotodepilacji nóg czy bikini. Nie możemy już jednak wykonać zabiegu depilacji wąsika. Dwa – trzy dni przed wizytą w salonie należy ogolić włosy maszynką. Dzięki temu  w dniu zabiegu uzyskamy najbardziej optymalną dla fotodepilacji długość włosa, czyli ok. 1 mm – włos wyczuwalny w dotyku,
  • na miesiąc przed zabiegiem należy zaniechać wykonywania innych czynności depilacyjnych, podczas których dochodzi do usuwania cebulek włosa, czyli depilacji woskiem, depilatorem, nitkowania lub depilacji pastą cukrową. Najbezpieczniejszą metodą, która gwarantuje uzyskanie maksymalnych efektów fotodepilacji jest zwykła maszynka do golenia.

Jakie są efekty zabiegu?

Pierwsze wyraźne efekty to poprawa wyglądu skóry. W pierwszej kolejności zostają zredukowane problemy wrastających po depilacji innymi metodami włosków, krostek czy stanów zapalnych. Efekty zabiegów postępują sukcesywnie, ale widoczne są już po pierwszym zabiegu. Po upływie około dwóch tygodni uszkodzone włosy wypadają. Po pierwszym zabiegu można pozbyć się około 20-30% włosów. Dodatkowym plusem jest spowolnienie wzrostu włosa, co zmniejsza potrzebę częstego golenia się. Po pełnej serii zabiegowej zaleca się wykonywanie zabiegów przypominających podtrzymujących uzyskane rezultaty. Zabiegi przypominające wykonywane są indywidualnie w zależności od zdolności regeneracyjnych organizmu danej osoby- zazwyczaj raz w roku.

Wskazania do zabiegu depilacji SHR Epil Motion

Oprócz oczywistego wskazania jakim jest chęć pozbycia się owłosienia, istnieje szereg wskazań medycznych i estetycznych, które w sposób szczególny kwalifikują daną osobę do poddania się zabiegowi. Są to:

  • słaba skuteczność innych zabiegów i bardzo szybkie odrastanie włosków,
  • nadmierna wrażliwość skóry na ból – w odniesieniu do osób, które poszukują trwałych metod usuwania owłosienia, a nie są w stanie znieść bólu związanego z depilacją woskiem czy depilatorem elektrycznym,
  • tendencja do pękania naczynek krwionośnych – związana z woskowaniem lub używaniem depilatora,
  • nadwrażliwość na chemiczne środki do depilacji, czyli kremy usuwające owłosienie – część osób nie toleruje tego typu preparatów, inni mają na nie alergie, są też osoby, u których taka depilacja nie przynosi żadnych efektów,
  • wrastanie w skórę włosków po depilacji innymi metodami – jest to problem osobniczy, który w mniejszym lub większym stopniu dotyczy praktycznie wszystkich kobiet, niezależnie od stosowanych metod depilacji,
  • niemożność wyeliminowania “czarnych kropek” po goleniu – problem często spotykany u osób stosujących maszynki do golenia. Jest to związane z prześwitywaniem grubych cebulek spod powierzchni skóry,
  • krostki w okolicach bikini – czyli zapalenie mieszków włosowych, które w tych okolicach powstaje szczególnie często,
  • nadmierne owłosienie wynikające z zaburzeń hormonalnych –  zarost na twarzy u kobiet, owłosienie dolnej części brzucha, czyli owłosienie, które teoretycznie nie powinno u kobiet występować,
  • nadmierne owłosienie pleców czy klatki piersiowej u mężczyzn – ze względu na czynniki psychologiczne walka z niechcianym owłosieniem bywa trudna, ponieważ regularne zabiegi woskowania są bolesne i krępujące, a golenie maszynką wystarcza na krótko i doprowadza do kłopotliwego widoku odrastających włosków,
  • ciemny wąsik i pojedyncze włoski na brodzie u kobiet – ich regularne usuwanie może sprawiać wiele problemów na co dzień.

Depilacja dzięki technologii SHR Epil Motion to idealne rozwiązanie dla pań, które cierpią na hirsutyzm. Już kilka zabiegów pozwala zmniejszyć zarost na twarzy lub klatce piersiowej i znacznie poprawić jakość życia osoby borykającej się z tym problemem. 

Zalety depilacji SHR  Epil Motion

Zabieg fotodepilacji metodą SHR  Epil Motion niweluje wszystkie problemy, które zazwyczaj towarzyszą innym metodom usuwania owłosienia, ponieważ:  

  • jest bezbolesny,
  • pomiędzy zabiegami normalnie można się golić,
  • nie blokuje codziennej aktywności,
  • nie wywołuje podrażnień,
  • trwale redukuje owłosienie,
  • pozwala pozbyć się problemów z zapaleniem mieszków włosowych, wrastaniem włosów i nieestetycznymi czarnymi kropkami pod pachami,
  • może być wykonywany u osób ze skórą wrażliwą i naczynkową,
  • daje szerokie możliwości przeprowadzania u osób z różną karnacją i różnymi kolorami włosów,
  • jest szybki i komfortowy,
  • jest dużo tańszy od innych metod trwałej redukcji owłosienia.

Zabiegi są mało inwazyjne, dlatego bez przeszkód możemy je wykonywać w przerwach pomiędzy codziennymi obowiązkami. Brak podrażnień nie generuje problemów związanych z koniecznością rekonwalescencji – już w kilka minut po zabiegu można wrócić do codziennych czynności.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonania tego typu depilacji? 

Zabiegi wykonywane przy użyciu technologii SHR Epil Motion są bardzo bezpieczne i nie niosą wysokiego ryzyka powstawania podrażnień. Mimo, że istnieją przeciwwskazania, to w większości przypadków są to przeciwwskazania względne, czyli dopuszczalne pod pewnymi warunkami. Należą do nich:  

  • skłonność do powstawania naczyniaków i/lub żylaków,
  • cukrzyca,
  • łuszczyca,
  • przyjmowanie leków rozrzedzających krew,
  • przyjmowanie leków hormonalnych (doustne środki antykoncepcyjne i hormonalne),
  • karmienie piersią,
  • aktywne infekcje,
  • wiek poniżej 18 roku życia – w wieku 13-16 lat zabieg jest możliwy z pisemną zgodą rodzica lub opiekuna,
  • świeża lub intensywna opalenizna,
  • inwazyjne zabiegi kosmetyczne, np. peelingi chemiczne, mikrodermabrazja,
  • depilacja woskiem przeprowadzana w miejscu wykonywania zabiegu,
  • przyjmowanie substancji fotouczulających.  
     

Natomiast przeciwwskazania bezwzględne do zabiegu, kiedy zabieg nie może być wykonany, to: 

  • bielactwo,
  • nowotwory skóry i innych narządów,
  • duże, szybko rosnące zmiany barwnikowe (pieprzyki o nieregularnym kształcie lub kolorze mogą oznaczać czerniaka),
  • choroby tkanki łącznej (twardzina, toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów),
  • skłonność do powstawania blizn przerostowych (mocno wyniosłych ponad powierzchnię skóry),
  • padaczka (epilepsja),
  • porfirie (grupa chorób polegających na zaburzeniach w syntezie hemu – bardzo ważnego elementu krwi),
  • fotodermatozy – choroby wywoływane przez światło słoneczne, do których zalicza się m.in.: osutki świetlne, pokrzywkę świetlną, wyprysk świetlny, toczeń rumieniowaty, chorobę Dariera – rogowacenie naskórka),
  • nadwrażliwość na światło słoneczne,
  • ciąża,
  • aktywna opryszczka,
  • uszkodzenia skóry i wypryski w miejscu przeprowadzania zabiegu.
Autor:
Konrad Gancarczyk

Subiektywny autor opinii na tematy branży beauty. Widziałem kilkaset placówek w całej Polsce. Wspieram aktywnie przeszło setkę gabinetów wykorzystujących moją aparaturę w całej Polsce i Europie. Otwarłem od podstaw swój salon, z sukcesem i rentowny od pierwszego miesiąca. Przede wszystkim inżynier mechatroniki po Wojskowej Akademii Technicznej, od 2009 serwisuję zaawansowaną aparaturę, głównie laserową i do fototerapii. Co nieco wiem i tym się dzielę.

Konrad Gancarczyk