Zabiegi laserowe - sezonowość terapii w gabinecie - GancMed

Zabiegi laserowe – sezonowość terapii w gabinecie

Efektywność zabiegów laserowych oraz nasza satysfakcja z ich efektów zależą w głównej mierze od precyzyjnego planowania. Odpowiednio dobrane zabiegi na twarz u Kosmetologa powinny być nie tylko optymalnie dopasowane do indywidualnych potrzeb, ale również właściwie zaprojektowane w czasie, zwłaszcza w kontekście ważnych życiowych wydarzeń oraz sezonowości.

Większość zabiegów laserowych w obrębie twarzy wykonuje się wyłącznie od października do kwietnia lub maja – w zależności od pogody (przede wszystkim ilości i intensywności słonecznych dni) oraz indywidualnych predyspozycji i uwarunkowań (opalenizny, długości jej utrzymywania się i szybkości opalania się oraz tryby / stylu życia). Jakie zabiegi można wykonać wiosną, a jakie jesienią? Jakie zabiegi na twarz możemy bezpiecznie wykonać latem? Jak zaplanować depilację laserową, by móc w pełni cieszyć się jej rezultatami? 

Zabiegi u Kosmetologa- wiosna, lato, jesień, zima

Specjalistyczne zabiegi u profesjonalnej Kosmetolog to szeroka oferta, w której każda i każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Nieinwazyjne, lżejsze zabiegi kosmetyczne, opierające się na delikatnym oczyszczaniu i masażu oraz nieinwazyjnych odżywianiu i nawadnianiu skóry (np. peeling kawitacyjny, oczyszczanie wodorowe) – można wykonywać bez przeszkód, właściwie przez cały rok. Kosmetyczne zabiegi laserowe i inne inwazyjne zabiegi kosmetyczne (mezoterapie igłową, mikrodermabrazję) przeprowadzane w obrębie twarzy lub na stale odsłoniętych partiach ciała  – wykonuje się w miesiącach jesiennych, zimowych i wczesną wiosną.

Jakie zabiegi na twarz jesienią?

Jesień to czas na naprawę, odżywienie i nawilżenie, czyli zabiegi rewitalizujące skórę po lecie. Intensywna ekspozycja na promieniowanie słoneczne oraz częsty kontakt ze słoną wodą morską lub wodą chlorowaną, sprawiły, że nasza skóra wymaga intensywnej regeneracji. Jakie zabiegi możemy przeprowadzać jesienią? Przede wszystkim takie, które pozwolą na nawilżenie, odżywienie i odbudowę skóry. Jesień to dobry moment na zabiegi z użyciem igły: mezoterapię i zabiegi z podaniem osocza bogatopłytkowego oraz intensywne peelingi (chemiczne lub mechaniczne – mikrodermabrazję). 

Po ustąpieniu opalenizny warto również zadbać o usunięcie wszelkich przebarwień, które są nieestetyczną „pamiątką po wakacjach”. Przebarwienia po opalaniu najczęściej pojawiają się na skórze twarzy (w okolicy ust, na czole i kościach policzkowych), dekolcie i dłoniach, mogą mieć różną wielkość i kształt. W ich usuwaniu doskonale sprawdzają się laser IPL (ang. Intense Pulse Light) oraz zabiegi laserowe w technologii SSR (ang. Super Skin Rejuvenation).

Fotoodmładzanie Dynamiczne SSR korzysta z fal elektromagnetycznych o różnej długości oraz częstotliwości (parametry urządzenia są każdorazowo dobierane do konkretnego pacjenta i jego problemu). Do całkowitego usunięcia przebarwień posłonecznych najczęściej niezbędne jest przeprowadzenie serii 3 – 5 zabiegów, co 3 – 4 tygodnie. 

Zabiegi na twarz zimą – bez ograniczeń

Zima jest najlepszym czasem na przeprowadzanie wszystkich zabiegów kosmetycznych na twarz. Po pierwsze krótkie zimowe dni ograniczają do minimum ilość czasu, podczas którego nasza skóra jest eksponowana na promieniowanie UV.

Po drugie niskie temperatury minimalizują ewentualną opuchliznę po zabiegach, co zdecydowanie podnosi komfort pacjentów i sprzyja szybszej rekonwalescencji. Na zimowe miesiące możemy więc zaplanować zarówno inwazyjne zabiegi kosmetyczne z użyciem igły / ostrzykiwania, jak i zabiegi laserowe (fotoodmładzanie, usuwanie przebarwień, likwidowanie naczynek itp.).  

Wiosenne zabiegi kosmetyczne

Nasza skóra po zimie wymaga odżywienia i odświeżenia? Fotoodmładzanie dynamiczne SSR to zabieg rewitalizujący, który efektywnie poprawia wygląd skóry i przywraca jej naturalną zdolność do autonaprawy. Najlepsze rezultaty daje przeprowadzenie serii 4-6 zabiegów w okresie 4-6 tygodni.

Pojedynczy zabieg może trwać od kilkunastu minut do 1,5 godziny i może być zastosowany na dowolnej / wybranej partii ciała. Zabieg jest bezinwazyjny i przeważnie, poza chwilowym, miejscowym zaczerwieniem, nie pozostawia żadnych śladów, które uniemożliwiałyby powrót do codziennych aktywności bezpośrednio po zabiegu. 

Wiosna to najlepszy czas na przygotowanie skóry do lata. Jeśli decydujemy się na rozpoczęcie serii zabiegów z wykorzystaniem światła / lasera na przełomie zimy i wiosny lub wczesną wiosną, musimy bezwzględnie przestrzegać zaleceń Kosmetologa, zwłaszcza w kontekście ochrony skóry przed ekspozycją na słońce oraz ściśle trzymać się harmonogramu ustalonego z profesjonalistą. Nie będziemy musieli się wówczas martwić, że nie zdążymy! 

Zabiegi kosmetyczne na lato 

Przeprowadzanie zabiegów kosmetycznych na twarzy latem jest mocno ograniczone, przede wszystkim ze względu na częstą i intensywną ekspozycję skóry na promieniowanie słoneczne, a co za tym idzie – jej opalanie i ewentualne podrażnienia. Latem zalecane są niemal wyłącznie delikatne zabiegi nawilżające i nieinwazyjne zabiegi odżywiające skórę, która zyskuje wsparcie i dodatkową ochronę przed negatywnymi skutkami promieniowania UV. 

Zabiegi na cerę i pod oczy – usuwanie problemów 

Zabiegi laserowe na twarz to możliwość nie tylko poprawy i odmładzania wyglądu skóry, ale również likwidowania problemów, takich jak: przebarwienia pozapalne (i inne, związane np. z gospodarką hormonalną organizmu), cera palacza czy skóra naczynkowa. Do usuwania wymienionych problemów wykorzystuje się urządzenia laserowe: SSR oraz E-light. Zabiegi można zaplanować na jesień, zimę lub wczesną wiosnę. 

Harmonogram zabiegów przed ważnymi okazjami

Przygotowując się do ważnych wydarzeń w życiu osobistym lub zawodowym, warto wygospodarować czas na odpowiednio dobrane zabiegi kosmetyczne, dzięki którym poczujemy się piękne i pewne siebie (lub przystojni i pewni siebie!). Ślub, ważny jubileusz rodzinny, święta, Sylwester, Walentynki, międzynarodowa konferencja czy służbowy wyjazd…

Każdy powód jest wystarczająco dobry, by zadbać o kondycję skóry, poprawić jej kolory, przywrócić blask lub pozbyć się dowolnego problemu, np. trądziku, nieestetycznych przebarwień lub naczynek widocznych tuż pod skórą. Szeroki wybór zabiegów kosmetycznych na twarz pozwoli nam znaleźć ten, który idealnie wpisze się w nasze oczekiwania i zaspokoi wszelkie potrzeby. 

O umówienie zabiegów (pojedynczych lub w serii) wato zadbać odpowiednio wcześniej, by mieć pewność, że efekty pojawią się przed zaplanowaną okazją, a nasza skóra nie będzie zaczerwieniona, podrażniona lub obrzęknięta. W zależności od rodzaju zabiegu oraz problemu ze skórą, który chcemy rozwiązać – na regenerację po zabiegu i pojawienie się widocznych, satysfakcjonujących rezultatów, potrzebne nam może być kilka dni, tygodni lub miesięcy. 

Przykładem może być tutaj wspomniane wyżej usuwanie przebarwień z wykorzystaniem metody SRR – seria zabiegów obejmuje średnio 4 wizyty, co 3 tygodnie.  W ciągu kilku godzin po zabiegu przebarwienie może ściemnieć, a dopiero po upływie kolejnych kilkunastu lub kilkudziesięciu godzin – rozpoczyna się proces złuszczania naskórka, który średnio trwa około 2 tygodni.

Jeśli więc chcemy wyrównać koloryt skóry na dzień naszego ślubu – usuwanie przebarwień najlepiej zacząć minimum 4-5 miesięcy przed ustaloną datą, a ostatni zabieg zaplanować najpóźniej na około miesiąc przed „dniem 0”. Konieczne jest również wzięcie pod uwagę pory roku – jeśli ślub zaplanowano na koniec sierpnia, usuwanie przebarwień należy rozpocząć jeszcze wcześniej, by ostatnie zabiegi wykonać wczesną wiosną.

Depilacja laserowa i SHR – jak je zaplanować?

Depilacja laserowa i SHR to metody pozwalające na trwałe usunięcie niechcianego owłosienia z dowolnej partii ciała. 

Depilacja laserowa, przeprowadzana za pomocą urządzenia, którego głowica emituje pojedynczą wiązkę światła (jej moc i długość jest każdorazowo dobierana i ustawiana dla konkretnego pacjenta), wymaga restrykcyjnego przestrzegania zaleceń i ograniczeń dotyczących m.in. ekspozycji depilowanej skóry na słońce: braku opalenizny i rezygnacji z opalania minimum 3-4 tygodnie przed zaplanowanym zabiegiem.

Co do zasady depilacji laserowej w ogóle nie przeprowadza się w sezonie letnim, termin rozpoczęcia serii zabiegów jesienią uzależniony jest od stopnia opalenia skóry i szybkości blednięcia skóry / schodzenia opalenizny, a harmonogram depilacji laserowej na zimę i wiosnę powinien zostać ułożony w taki sposób, by seria zabiegów mogła się zakończyć minimum miesiąc przed sezonem na opalanie.

Depilacja SHR, czyli fotodepilacja przeprowadzana za pomocą urządzenia SHR Epil Motion, którego głowica emituje intensywne pulsacyjne światło – fale świetlne są rozproszone i nawzajem się na siebie nakładają. Fotodepilacja może być bezpiecznie przeprowadzana bez względu na porę roku, choć dla zapewnienia maksymalnego komfortu i bezpieczeństwa oraz skuteczności depilacji SHR – podczas depilacji przeprowadzanej w miesiącach letnich warto ograniczyć na kilka dni ekspozycję depilowanej skóry na słońce i używać kremu z odpowiednim filtrem UV.

Planowanie prac gabinetu kosmetycznego – sezonowe promocje

Jednym z ważnych zadań właściciela salonu kosmetycznego jest takie zaplanowanie pracy w gabinetach, by były one jak najbardziej opłacalne (oczywiście!), ale również, by oferta intuicyjnie podpowiadała klientkom i klientkom zabiegi, na wykonanie których w danym momencie jest najlepszy czas. Dobrym pomysłem jest zaprogramowanie sezonowych kampanii, w ramach których będą promowane zabiegi kosmetyczne idealne na daną porę roku i/lub przygotowujące skórę np. do wiosny czy lata, bądź pozwalające na przeprowadzenie regeneracji po zimie lub lecie. 

Podsumowanie

Zabiegi kosmetyczne podlegają regułom sezonowości oraz rytmowi cyklicznych świąt i ważnych wydarzeń osobistych. Planując zabiegi kosmetyczne należy zawsze wziąć pod uwagę ich skutki uboczne (najczęściej zaczerwienienia, obrzęki lub zasinienia w obszarze poddawanym intensywnym zabiegom) oraz czas oczekiwania na pojawienie się efektów (w niektórych przypadkach rezultaty są widoczne bezpośrednio po pierwszym zabiegu, w innych – po serii zabiegów przeprowadzanych w ciągu kilku tygodni lub miesięcy).

Zabiegi laserowe, takie jak: fotoodmładzanie SSR, usuwanie przebarwień czy usuwanie naczynek E-Light, podobnie jak inwazyjne zabiegi kosmetyczne z użyciem igły, wykonuje się od jesieni do wczesnej wiosny. Coraz częściej jednak, dzięki zaawansowanym technologiom, zacierają się granice między sezonami poszczególnych usług, czego najlepszym przykładem jest depilacja SHR realizowana bez względu na porę roku. 

Autor:
Konrad Gancarczyk

Subiektywny autor opinii na tematy branży beauty. Widziałem kilkaset placówek w całej Polsce. Wspieram aktywnie przeszło setkę gabinetów wykorzystujących moją aparaturę w całej Polsce i Europie. Otwarłem od podstaw swój salon, z sukcesem i rentowny od pierwszego miesiąca. Przede wszystkim inżynier mechatroniki po Wojskowej Akademii Technicznej, od 2009 serwisuję zaawansowaną aparaturę, głównie laserową i do fototerapii. Co nieco wiem i tym się dzielę.

Konrad Gancarczyk