Głowica zabiegowa urządzenia laserowego -charakteryzacja i porównanie ośmiu modeli technologii IPL oraz E-Light - GancMed

Głowica zabiegowa urządzenia laserowego -charakteryzacja i porównanie ośmiu modeli technologii IPL oraz E-Light

Głowica zabiegowa urządzenia laserowego opartego o metodę IPL (E-light, SHR) to główne narzędzie, którym posługuje się kosmetolog. Jakość wykonania, parametry techniczne, materiały, podzespoły, możliwości terapeutyczne – to najistotniejsze kwestie w tej dziedzinie

Pierwszy w Polsce niezależny test głowic zabiegowych wykorzystujących technologię IPL.

Tym artykułem rozpoczynamy serię poświęconą głowicom zabiegowym z technologią IPL (E-light, SHR). Z powodu ograniczeń technicznych nie jesteśmy w stanie przedstawić wszystkich dostępnych na rynku urządzeń. Skupiliśmy się na 8 popularnych modelach z urządzeń w przedziale cenowym do 70 tysięcy złotych. Taka próbka pozwoli wskazać najczęściej spotykane parametry i istotne wady w wykonaniu. Cel takiego zestawienia, to wskazanie najważniejszych argumentów, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze urządzenia do naszego gabinetu, aby głowica zabiegowa urządzenia laserowego spełniała wszystkie wymagania skutecznej terapii.

Producentów urządzeń z technologią IPL (E-light, SHR) jest na świecie kilkudziesięciu. Producentów głowic zabiegowych też jest kilkudziesięciu. Patrząc na polski rynek mamy również podobną liczbę dystrybutorów. Każdy z tych dystrybutorów ma w ofercie urządzenia wyposażone w różne głowice. Aby nie było łatwo, głowica zabiegowa urządzenia laserowego jednego producenta ma taką samą obudowę, jak innego. Nie świadczy to jednak o takich samych podzespołach użytych wewnątrz, gdyż osłony zewnętrzne są uniwersalne do wielu egzemplarzy. O wartości danego sprzętu decydują podzespoły zamontowane wewnątrz. Taka kombinacja sprawia, że trudno jest wybrać to co dobre.

Głowica zabiegowa urządzenia laserowego i jej pole zabiegowe

Wiązka terapeutycznego intensywnie pulsującego światła dociera do miejsca zabiegowego z wyładowczej lampy ksenonowej poprzez kryształ.  Ze wszystkich części składowych wnętrza głowicy IPL widzimy tylko część kryształu, którą fizycznie przykładamy do ciała pacjenta. Cała wyemitowana z lampy energia przekazywana jest na powierzchnię skóry równą właśnie powierzchni kryształu. Tę powierzchnię nazywamy polem zabiegowym głowicy.

Chcąc poddać terapii wskazany obszar przykładamy każdorazowo głowicę i oddajemy tak zwany „strzał” przy „strzale”. Przyjrzyjmy się tej czynności bliżej. Na przykład poddajemy epilacji kobiecą pachę.
Obszar pokryty włoskami to mniej więcej około 4cmx10cm. Mamy więc 40cmpowierzchni, nad którą będziemy pracować. Dysponujemy głowicą o polu zabiegowym 4cm2, więc wykonujemy 10 przyłożeń, aby wykonać zabieg. Częstotliwość z jaką możemy wykonać zabieg  to przykładowo 1 impuls na 3 sekundy, a łączny czas wynosi 30 sekund.
Gdy mamy głowicę o powierzchni 5cm2 analogicznie tylko 8 przyłożeń i czas 24 sekund. Czyli zredukowaliśmy nasz czas pracy i ilość strzałów o 1/5. Wydaje się być całkiem proste, gdyż mamy do czynienia z niewielkim obszarem. Wyobraźmy sobie teraz większy obszar: kobiecą nogę. Jak wiemy są różnej wielkości. Mniejsza głowica potrzebuje przykładowo 1000 strzałów i 50minut (dla idealnie pracującego  sprzętu  i wprawnego kosmetologa). Większa to już tylko 800 i 40minut.

Większe pole zabiegowe głowicy IPL to mniejsze koszty?

Jak widzieliśmy niewielka różnica w polu zabiegowym między dwiema głowicami przekłada się na ilość strzałów i czas trwania zabiegu. Kolejną bardzo ważną kwestią jest koszt eksploatacji zaawansowanego urządzenia z technologią IPL (E-light, SHR). Głowica zabiegowa urządzenia laserowego wyposażona jest w bardzo precyzyjne lampy ksenonowe, które posiadają określoną żywotność. Dla zachowania odpowiednich parametrów terapeutycznych, konieczna jest regeneracja, która dobrze przeprowadzona gwarantuje zachowanie właściwej sprawności.

Nowoczesna lampa w typowej głowicy zabiegowej posiada gwarantowaną trwałość 80 tysięcy impulsów. Dla przykładu cena regeneracji w Polskim Centrum Serwisowym IPL Ganc-Service to 2000 złotych. Znając obie te liczby, czyli ilość impulsów i cenę regeneracji możemy w łatwy sposób otrzymać cenę pojedynczego strzału. Należy podzielić 2000 złotych  przez 80 000 strzałów co daje 2,5 grosza za jeden strzał! Ten wynik nie jest oczywiście kosztem całego zabiegu, gdyż nie uwzględnia ono dodatkowych nakładów takich jak cena samego urządzenia, czas pracy, zużyte media i inne. Jak to przełożyć na pole zabiegowe?

Ilość oddanych impulsów jest kosztem eksploatacji przykładowej głowicy zabiegowej w czasie terapii.

Wracając do przykładu kobiecej nogi poddawanej zabiegowi przy pomocy różnej wielkości głowic:
– dla mniejszej to 1000 impulsów, czas 50 minut i koszt 24 złote (ilość możliwych do wykonania zabiegów na taką partię ciała to 80)
– dla większej to 800 impulsów, czas 40 i koszt 19,2 złote (ilość możliwych do wykonania zabiegów na taką  partię ciała to 100)
Różnica wynosi 5 złotych na jednym zabiegu. Głowica zabiegowa urządzenia laserowego o większym polu zabiegowym pozwoli na tej samej lampie wykonać o 33 sesji więcej. W obecnej sytuacji rynkowej ceny zabiegów laseroterapii, IPL, E-light osiągnęły już najniższy możliwy poziom opłacalności. Trzeba mieć świadomość takich pułapek przy wyborze urządzenia, aby mieć szansę posiadania konkurencyjnej cenowo oferty zabiegowej.

Porównanie powierzchni pola zabiegowego typowych głowic IPL (E-light, SHR)

Dla ułatwienia identyfikacji każda otrzymała numer. Wymiary powierzchni pola zabiegowego zmierzone zostały suwmiarką cyfrową. To narzędzie pomiarowe jest bardzo czułe na najdrobniejszy ruch. Co za tym idzie, do fotografii konieczne było trzymanie dwóch elementów w jednej dłoni. Wielokrotnie wynik trzeba było zaokrąglać z powodu przesunięcia.

1. 1×4,5=4,5cm2

2. 1,2×4,5=5,4cm2

3. 1,2×4,5=5,4cm2

4. 1,2×4=4,8cm2

5. 0,75×4=3cm2

6. 1×4,5=4,5cm2

7. 1,2×3=3,6cm2

8. 0,8×4=3,2cm2

Autor:
Konrad Gancarczyk

Subiektywny autor opinii na tematy branży beauty. Widziałem kilkaset placówek w całej Polsce. Wspieram aktywnie przeszło setkę gabinetów wykorzystujących moją aparaturę w całej Polsce i Europie. Otwarłem od podstaw swój salon, z sukcesem i rentowny od pierwszego miesiąca. Przede wszystkim inżynier mechatroniki po Wojskowej Akademii Technicznej, od 2009 serwisuję zaawansowaną aparaturę, głównie laserową i do fototerapii. Co nieco wiem i tym się dzielę.

Konrad Gancarczyk