Fotoodmładzanie (odmładzanie laserem) - co to jest, na czym polega zabieg? - GancMed

Fotoodmładzanie (odmładzanie laserem) – co to jest, na czym polega zabieg?

Fotoodmładzanie (ang. photorejuvenation) to nic innego jak biostymulacja tkanek przy pomocy światła emitowanego przez laser. Powodując przegrzanie skóry doprowadza się do przebudowy i skracania włókien kolagenowych i elastynowych, a także do pobudzania wytwarzania nowych włókien.

Mikrouszkodzenia wywołane przez działanie lasera sprawiają, że skóra podejmuje swoje funkcje autoregeneracyjne i efektem zabiegu jest poprawa napięcia i jędrności skóry, a w rezultacie odmłodzenie jej wyglądu. Laser pozwala też na zamykanie nadmiernie rozszerzonych porów skóry, usuwanie przebarwień, a także zamykania rozszerzonych naczyń krwionośnych (włosowatych) w przypadku cery naczynkowej. 

Zabieg fotoodmładzania może być wykonywany przy użyciu lasera emitującego światło o jednej długości fali albo emitującego w tym samym momencie kilka fal o różnej długości. Dzięki temu można likwidować wiele efektów fotostarzenia równocześnie, np. jeden zakres długość zamyka naczynka, drugi likwiduje przebarwienia a trzeci pobudza produkcję kolagenu.

Tak właśnie działa laser IPL (ang. Intense Pulse Light) w technologii SSR (ang. Super Skin Rejuvenation) – taki zabieg określany jest jako Fotoodmładzanie Dynamiczne SSR. W przeciwieństwie do tradycyjnych laserów urządzenie to emituje fale elektromagnetyczne o różnej długości oraz częstotliwości, co uwarunkowane jest rodzajem skóry oraz zmian skórnych, które poddawane są korekcie.  

Przed każdym zabiegiem fotoodmładzania  konieczna jest konsultacja, w ramach której po obejrzeniu zmiany skórnej doświadczony w tym zakresie kosmetolog dobiera odpowiednie parametry naświetlania.

Wskazania do laserowego odmładzania twarzy

Efekty laserowego odmładzania twarzy

Obok chęci do poprawienia wyglądu, wskazaniami do laserowego odmładzania skóry są:

 • cera naczynkowa
 • trądzik różowaty
 • przebarwienia posłoneczne i plamy wątrobowe
 • zmniejszenie jędrności skóry
 • zmarszczki
 • zasinienia pod oczami
 • tzw. cera palacza

Zabiegi laserem można traktować jako zabiegi profilaktyczne, chroniące przed zbyt szybko postępującym – a nieuniknionym przecież – starzeniem się skóry. 

Przeciwwskazania do fotoodmładzania 

Wśród przeciwwskazań do fotoodmładzania wymienia się: 

 • świeżą opaleniznę
 • zażywanie leków fotouczulających
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • choroby serca w tym nadciśnienie tętnicze
 • choroby endokrynologiczne
 • choroby nowotworowe
 • choroby bakteryjne, wirusowe i grzybicze skóry
 • cukrzycę
 • bielactwo
 • łuszczycę
 • migreny

Z laseroterapii nie powinny korzystać kobiety w ciąży, ani osoby będące w trakcie leczenia antybiotykami albo retinoidami  – w obu przypadkach tak miejscowo, jak i ogólnie. Laserowe odmładzanie twarzy trzeba konsultować szczegółowo u osób, które przechodziły zabiegi chirurgii estetycznej w obrębie twarzy i mają wszczepiony botox albo inne wypełniacze. Przeciwwskazaniem Fotoodmładzania Dynamicznego SSR nie są urządzenia elektroniczne i metalowe elementy w ciele.

UWAGA: Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych dla stosowania tego zabiegu. Natomiast najlepsze korzyści docenią osoby z cerą od trzydziestego roku życia. 

Jak przebiega zabieg laserowego odmładzania skóry

Przebieg zabiegu laserowego odmładzania skóry

W zależności od wielkości obszaru, który chcemy naświetlić zabieg może trwać od piętnastu minut (dłonie) do półtorej godziny (cała twarz i dekolt). Fotoodmładzanie dynamiczne SSR może być zastosowane na dowolnej części ciała, jednak najczęściej zabiegowi poddaje się skórę twarzy, szyi, ramion i dekoltu oraz dłoni. 

Najpierw skóra smarowana jest ochronnym żelem (takim samym jak podczas USG), a następnie naświetlana laserem. W trakcie fotoodmładzania można odczuwać niewielkie pieczenie skóry. Po zabiegu skóra może być delikatnie zaczerwieniona. Uwarunkowane jest to przede wszystkim rodzajem cery oraz intensywności światła jaką zastosowano w czasie terapii.

Rumień twarzy utrzymuje się do kilku lub kilkunastu minut. Po zabiegu laserowego odmładzania skóry traktuje się naświetlany obszar kremem kolagenowym z wysokim filtrem UV. Wieczorem w dniu zabiegu zaleca się nałożenie maski algowej, która nawilży skórę, złagodzi ją oraz zwiększy efekt napięcia.

Wyspecjalizowane gabinety realizują fotoodmładzanie dynamiczne SSR, bardzo kompleksowo, wręcz wzorowo co daje najlepsze efekty. W pierwszym etapie przygotowywana jest twarz poprzez gruntowny demakijaż. Następnie realizowana jest delikatna mikrodermabrazja złuszczająca martwy naskórek. Peelingiem kawitacyjnym odblokowują pory.

Na taką skórę realizowane jest oryginalne Oczyszczanie Wodorowe na aparaturze koreańskiej Hydroimpact, które strugą wody przesyconą aktywnym wodorem działa jak ultraprecyzyjny peeling, usuwający zanieczyszczenia z wszelkich zagłębień i porów. Na tak przygotowaną skórę fotoodmładzanie dynamiczne SSR działa najbardziej spektakularnie.

Wiązka lasera ma swobodną drogę, bez zanieczyszczeń, do tego, aby przeniknąć do tkanek docelowych. Ponadto efekt obkurczenia porów skóry jest możliwy tylko wtedy, gdy zostaną do tego gruntownie przygotowane, wieloetapowym oczyszczeniem. W przeciwnym wypadku najlepsze efekty nie wystąpią.

Wzorowe postępowanie z zabiegiem liftingu laserem w czasie fotoodmładzania dynamicznego zakłada zastosowanie odpowiedniej maski profesjonalnej po zabiegu w celu wyciszenia skóry i przyspieszeni jej regeneracji. 

W pierwszych dniach po fotoodmładzaniu zalecane jest ograniczenie makijażu. Zakazana jest ekspozycja na słońce czy opalanie w solarium, nie wolno zażywać sauny i nadmiernego wysiłku fizycznego, a także kosmetyków zawierających alkohol. Istotne jest smarowanie miejsc poddanych zabiegowi kremem z wysokim filtrem. 

Zaletą laserowego fotoodmładzania SSR jest jego bezinwazyjność, dzięki czemu pacjent już dzień po zabiegu może wrócić do codziennej aktywności. 

Efekty fotoodmładzania SSR

Fotoodmładzanie dynamiczne SSR jest zabiegiem rewtalizującym, przywracającym naturalną zdolność skóry do autonaprawy oraz wyraźnie wpływającym na jej wygląd. Odmładzanie skóry laserem SSR jest zabiegiem bezinwazyjnym i praktycznie bezbolesnym. Aby osiągnąć najlepszy efekt należy poddać się około pięciu naświetlaniom w okresie od czterech do sześciu tygodni, ale pierwsze efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu.

Po zakończeniu serii zaleca się również prowadzenie zabiegów przypominających – pozwalają one na dłuższe zachowanie uzyskanych rezultatów. W tym przypadku zaleca się przeprowadzić jeden zabieg po około 3 miesiącach od ostatniego.

Efekty fotoodmładzania SSR dynamicznego

Najważniejsze efekty laserowego odmładzania skóry to:

 • pobudzenie przebudowy włókien kolagenowych
 • ujędrnienie skóry
 • spłycenie drobnych zmarszczek
 • zwężenie rozszerzonych porów
 • redukcja drobnych naczynek
 • redukcja przebarwień skórnych
 • niwelacja blizn potrądzikowych
 • rozjaśnienie kolorytu skóry
 • poprawa nawilżenia skóry (UWAGA: tuż po zabiegu skóra będzie przesuszona) oraz pochłanialności wilgoci
 • regulacja procesu rogowacenia

Laseroterapia w przypadku cery naczyniowej

Laserowe zamykanie naczynek włosowatych polega na podgrzaniu krwi w rozszerzonym naczynku do takiej temperatury, która spowoduje obkurczenie się jego ścianek i zamknięcie. Zabieg daje trwałe efekty – naczynko zamknięte zostaje na stałe. Dla osiągnięcia optymalnych efektów zabieg może wymagać powtórzeń do 3 razy w odstępie kilku tygodni.

Przed zabiegiem czasami wykonuje też tzw. próbę laserową, czyli sprawdza, czy parametry dobrane komputerowo są optymalne dla danego pacjenta. Energia emitowana przez promieniowanie laserowe jest pochłaniana przez czerwony barwnik krwi (hemoglobinę). Krew zostaje w ten sposób podgrzana, niszcząc od środka ścianki naczynia krwionośnego. Tak „spalone” naczynko zostaje po jakimś czasie usunięte z organizmu. Po zabiegu nie wolno wystawiać twarzy na działanie promieni słonecznych. 

Fotoodmładzanie w przypadku tzw. cery palacza

Fotoodmładzanie w przypadku cery palacza

Cera palacza charakteryzuje się obecnością bruzd, przebarwień oraz ziemistym kolorytem. Toksyczne substancje wdychane wraz z dymem negatywnie wpływają na włókna kolagenowe skóry, prowadząc do utraty jędrności naskórka oraz pogorszenia jego całej struktury. Skóra palaczy jest odwodniona i niedotleniona.

Wokół ust widoczna jest zazwyczaj sieć drobnych zmarszczek zwanych zmarszczkami palacza. Z wyglądu przypominają zmarszczki mimiczne, ale nie da się ich usunąć np. poprzez wstrzyknięcie botoksu. Ponieważ dym papierosowy oddziałuje na układ hormonalny kobiet silniej niż na układ hormonalny mężczyzn, skóra palaczek ma trudność z regulacją fizjologicznych procesów regeneracji naskórka.

Ratunkiem pozostaje rzucenie palenie i fotoodmładzanie skóry. W przypadku zmian jakimi są zmarszczki palacza problem jest nieco trudniejszy do zlikwidowania. Dlatego stosuje się tu metody mieszane np. wykorzystujące działanie mezoterapii, a następnie lasera frakcyjnego. Dopełnieniem tego rodzaju terapii jest wykorzystanie wypełniaczy np. kwasu hialuronowego.

Odmładzanie laserem w przypadku przebarwień posłonecznych i plam wątrobowych

Odmładzanie laserem w przypadku przebarwień posłonecznych i plam wątrobowych

W przypadku przebarwień posłonecznych oraz plam wątrobowych interwencja laserowa pozwala pozbyć się nieestetycznego wyglądu. W ciągu kilku godzin po przeprowadzonym zabiegu fotoodmładzania przebarwienia zwykle ciemnieją. Jest to naturalna reakcja skóry.

Dzień po zabiegu zaczyna się stopniowe złuszczanie naskórka, które trwa mniej więcej dwa tygodnie. Jedna wizyta w gabinecie zwykle nie wystarczy do całkowitego usunięcia przebarwień – jeśli są bardzo głębokie, najczęściej potrzeba 3-5 zabiegów wykonywanych co 3-4 tygodnie. 

Czy fotoodmładzanie jest bezpieczne?

Dermatolodzy są zdania, że fotoodmładzanie, zwłaszcza w wersji dynamicznej SSR, jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów na poprawę kondycji skóry – zwłaszcze w terpii łaczonej z solidnym przygotowaniem w czasie zabiegu.

Czy fotoodmładzanie jest bezpieczne?

Oceniane jest jako lepsze niż niż peelingi chemiczne czy dermabrazja laserowa. Dlaczego? Ponieważ zabieg ten nie niszczy i nie usuwa zewnętrznej warstwy naskórka, który spełnia funkcję ochronną skóry – stymuluje naturalne procesy i „zmusza skórę do pracy”. To zabieg bezbolesny i nieinwazyjny.  Nie wymaga znieczulenia. Nie niesie ze sobą ryzyka poważnych skutków ubocznych.

Bezpośrednio po zabiegu skóra jest lekko zaczerwieniona lecz szybko wraca do dobrej kondycji, na drugi dzień można już wrócić do normalnego trybu życia. Po zabiegu odmładzania laserowego dozwolone jest stosowanie własnych kosmetyków oraz mycie twarzy wodą.

Niezaprzeczalnym atutem fotoodmładzania dynamicznego SSR jest niewątpliwie nieinwazyjność zabiegu w połączeniu z jego wysoką skutecznością, widoczną zazwyczaj już po pierwszym zastosowaniu lasera oraz możliwość wykonywania go na dowolnym obszarze ciała – choć zwykle jest to twarz, szyja, dekolt czy dłonie, to nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby interwencja laserem odbyła się na skórze placów czy brzucha lub piersi.

Zabiegi laserem można też traktować jako przeciwstarzeniową profilaktykę. Odmładzanie skóry laserem przeznaczone jest dla wszystkich osób, które pragną walczyć z pierwszymi oznakami starzenia, bez względu na wiek – nie ma konieczności czekania, aż procesy degeneracyjne skóry posuną się tak daleko, że fotoodmładzanie nie będzie skuteczne. 

W ogóle warto pamiętać, że  nazwa fotoodmładzanie jest nieco myląca: starzenie skóry to złożony i długofalowy proces, którego nikt nie uniknie. Można go jedynie opóźnić i przyhamować. Zabieg fotoodmładzania dynamicznego SSR przyniesie efekty usunięcia efektów starzenia, jednak nie zatrzyma procesu starzenia się skóry.

Czegóż jednak to człowiek nie zrobi, żeby jak najdłużej cieszyć się zdrową, jędrną skórą bez zmarszczek i przebarwień… Zabieg laserowego odmładzania skóry wydaje się najzdrowszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem dystansującym wszystkie metody inwazyjne (np. dermabrazja laserowa) w tym zabiegi chirurgii estetycznej. 

Autor:
Konrad Gancarczyk

Subiektywny autor opinii na tematy branży beauty. Widziałem kilkaset placówek w całej Polsce. Wspieram aktywnie przeszło setkę gabinetów wykorzystujących moją aparaturę w całej Polsce i Europie. Otwarłem od podstaw swój salon, z sukcesem i rentowny od pierwszego miesiąca. Przede wszystkim inżynier mechatroniki po Wojskowej Akademii Technicznej, od 2009 serwisuję zaawansowaną aparaturę, głównie laserową i do fototerapii. Co nieco wiem i tym się dzielę.

Konrad Gancarczyk