Epilacja laserowa (trwała depilacja) - na czym polega? - GancMed

Epilacja laserowa (trwała depilacja) – na czym polega?

Usuwanie zbędnego owłosienia może odbywać się wieloma metodami, z których część idealnie sprawdza się w warunkach domowych, inne zaś wymagają wizyty w gabinecie kosmetycznym. W domowym zaciszu sięgamy zwykle po maszynki do golenia, kremy depilujące, pasty cukrowe, plastry z woskiem albo roztopiony wosk a także po mechaniczny depilator.

Wszystkie wymienione metody są szybkie, ale włosy szybciej lub wolniej odrastają i trzeba depilację ponawiać. Z maszynek go golenia korzystać może każdy, ale już wosk może uczulać, a działanie mechanicznego depilatora jest dla osób o wrażliwej skórze i niskim progu bólu nie do zniesienia.

W gruncie rzeczy więc, nie zawsze można traktować wspomniane metody wymiennie – każdy ma swoją ulubioną, z której korzysta… no właśnie: stanowczo za często. A przecież istnieją metody trwałego usuwania zbędnego owłosienia tak z nóg, rąk, pach, strefy bikini jak i z twarzy.

Warto z nich korzystać, bo pozwalają usunąć problem raz na zawsze, dzięki czemu skóra nie jest narażona na okresowe podrażnienia, a my mamy nie tylko komfort estetyczny, ale i psychiczny: nie zachodzi obawa, że w ważnej dla nas sytuacji intymnej czy oficjalnej zbędne owłosienie zostanie potraktowane jako widoczny defekt estetyczny. 

Epilacja a depilacja

Choć słów epilacja i depilacja używamy zamiennie, nie oznaczają one tego samego zabiegu. Jest to podejście z rozróżnieniem tych pojęć głównie na strefie ścisłego przyjrzenia się zabiegowi, jego metodologii i zjawiskom jakie wywołuje w organizmie.

Epilacja a depilacja – porównanie metod usuwania włosków

Natomiast w nomenklaturze od lat utarło się już, iż zabiegi laserowe są potoczeni określane jako „depilacja laserowa”, takie określenie jest również wykorzystywane w przekazach marketingowych gabinetów i nie ma powodu doszukiwać się wprowadzania klientów w błąd. W opinii specjalistów, oba sformułowania są poprawne. 

Depilacja

Depilacja to zabieg usuwający włosy tylko na jakiś czas. Zatem opisane wyżej domowe sposoby usuwania zbędnego owłosienia to właśnie depilacja. Nie mija bowiem kilka dni, kiedy problem pojawia się ponownie i znowu musimy sięgać po maszynkę, wosk, lub depilator. Golenie włosów sprawia, że odrastają grubsze, twardsze i – często – ciemniejsze. 

Oczywiście najszybciej odrastają włosy golone maszynką. Równie szybko regenerują się włosy traktowane kremem do depilacji – ich martwa część ulega rozpuszczeniu, a od cebulki rośnie już kolejny włos. W przypadku wosku i depilatora mechanicznego proces ten jest znacznie wolniejszy, bo w obu przypadkach znaczna część włosów jest wyrywana razem z cebulkami. Ale po upływie kilku tygodni (2-5) cebulki się regenerują i włosy zaczynają odrastać.

Depilacja woskiem nie jest wskazana w przypadku skóry naczynkowej, żylaków czy stanów zapalnych skóry. Choć doskonale sprawdza się także w przypadku tak małych powierzchni jak wąsik nad górną wargą, jeśli nie ma się wprawy, lepiej zlecić jej wykonanie profesjonalnej kosmetyczce, bo można się poparzyć. Co ważne, włosy poddawane depilacji woskiem muszą mieć odpowiednią długość – w przeciwnym wypadku po prostu nie przykleję się do zastygającego wosku i nie zostaną usunięte.

Włosy odrastające po depilacji woskiem są cieńsze i słabsze, a przez to mniej widoczne. Jeśli depilator mechaniczny działa podobnie jak wosk – czyli wyrywa włosy, a nie jedynie ścina je przy skórze jak maszynka – efekt będzie porównywalny. 

Epilacja

Epilacja to zabieg usuwający włosy na stałe lub na bardzo długi czas. Technicznie terapia jest określana jako trwała redukcja owłosienia. Zabieg ten wykonuje się tylko w wyspecjalizowanych gabinetach kosmetycznych oraz przez wykwalifikowany personel.

Epilacja niszczy mieszki włosowe, w których włos nie ma już szans na regenerację. Dlatego właśnie usuwanie zbędnego owłosienia woskiem w warunkach domowych określa się raczej mianem depilacji niż epilacji – włosy są wprawdzie wyrywane z cebulkami, ale mieszki włosowe nie ulegają zniszczeniu.

Tak dzieje się podczas zabiegu epilacji laserowej, kiedy to melanina, która znajduje się w mieszku włosowym pochłania światło emitowane przez laser i przez to, razem z mieszkiem, zostaje zniszczona. Oczywiście jeden zabieg epilacji laserowej nie wystarczy, by na zawsze pozbyć się niechcianego owłosienia, ponieważ laser działa tylko na włosy, które w czasie zabiegu są w fazie aktywnego wzrostu (Anagenu).

Na czym polega epilacja laserowa

Epilacja laserowa to zabieg pozwalający na dobre pozbyć się zbędnego owłosienia z wybranych partii ciała. Jak wspomniano, wiązka lasera niszczy mieszek włosowy i brodawkę włosa będącego w fazie wzrostu, przez co nie ma on szans na regenerację. Ponieważ podczas zabiegu epilacji laserowej włosy znajdują się na różnych etapach rozwoju, zabieg trzeba kilka razy powtarzać – aż do całkowitego zaniknięcia włosów.

Okres pomiędzy zabiegami, zależny jest od partii ciała, z której chce się usunąć włosy. Odstępy czasowe pomiędzy zabiegami nie są precyzyjnie usystematyzowane, gdyż zależne są one od konkretnego przypadku klientki.  Uzależnione są od partii ciała na którą realizujemy zabieg, od rodzaju włosków, od fototypu skóry i od wielu indywidualnych czynników.

Ilość trwale degradowanych włosków jest również uzależniona od partii ciała, gdyż na różnych obszarach mamy różną procentowo ilość włosków w fazie aktywnej kwalifikującej się do skutecznej fototermolizy laserem. Te wartości są bardzo różne i miejscach zabiegowych wachają się od 10 do 50%.  

Epilacja laserowa – przeciwwskazania

Choć epilacja laserowa jest metodą bezinwazyjną i bezbolesną – podczas zabiegu może pojawić się krótkotrwały dyskomfort w postaci pieczenia, szczypania czy kłucia. Nie każdy może skorzystać z tej metody usuwania zbędnego owłosienia. Wśród przeciwwskazań wymienia się:

  • świeżą opaleniznę
  • zażywanie retinoidów (witamina A)
  • zażywanie leków fotouczulających (np. zioła – dziurawiec, leki hormonalne)
  • zażywanie leków obniżających krzepliwość krwi
  • przerwaną ciągłość naskórka (świeże rany, w tym rany po zabiegach chirurgicznych)
  • epilepsję
  • choroby nowotworowe
  • bielactwo
  • łuszczycę
  • cukrzycę
  • aktywne infekcje skórne
  • wszczepiony rozrusznik serca

O tym, czy konkretne przeciwwskazania mają charakter względny czy bezwzględny, musimy zapytać kosmetologa. Możliwe bowiem, że odstawienie leków na pewnie czas sprawi, że dostaniemy pozwolenie na skorzystanie z epilacji laserem. Zabiegów laserem nie wolno też przeprowadzać w czasie ciąży. 

Co się stanie, kiedy np. mimo zażywania leków fotouczulających zdecydujemy się na laseroterapię? Musimy liczyć się z niekontrolowaną, nieprzewidywalną reakcją skóry i powstaniem przebarwień. W przypadku zatajenia zażywania innych leków albo chorób konsekwencje mogą być dużo poważniejsze – nie warto ryzykować. 

Jak przebiega laserowe usuwanie owłosienia?

Do zabiegu epilacji laserowej należy przygotować się z wyprzedzeniem. Na około 4 tygodnie przed planowanym zabiegiem należy zrezygnować z wszelkich metod depilacji – należy zrezygnować z używania depilatora elektrycznego, nie wykonywać depilacji woskiem ani pastą cukrową, nie używać plastrów do depilacji itd. Jak wspomniano, w okresie przedzabiegowym odstawiamy leki fotouczulające a także preparaty zawierające retinol (witaminę A). Przez 7 dni przed zabiegiem nie należy stosować peelingów.

Jak przebiega laserowe usuwanie owłosienia?

Kiedy zgłosimy się na zabieg, specjalista ułoży nas wygodnie w specjalnym fotelu kosmetycznym w taki sposób, żeby miał jak najlepszy dostęp do depilowanej okolicy ciała. W zależności od wielkości obszaru poddawanego epilacji, będziemy cały czas leżeć w jednej pozycji albo zostaniemy poproszeni o zmianę pozycji ciała. Cała procedura jest krótka – trwa od kilku minut do godziny w zależności od partii. 

Po zakończeniu zabiegu na skórze może być widoczne zaczerwienienie, podrażnienie lub lekka opuchlizna, ale ustąpią one w ciągu kilku godzin (rzadziej – dni). 

Postępowanie po zabiegu epilacji laserowej

W trakcie trwania całej kuracji laserem – a więc nie tylko po pierwszym zabiegu, ale przez cały okres, nie wolno stosować domowych zabiegów depilacyjnych i zażywać leków czy splemenetów na porost włosów. Także kremy witaminowe powinny zostać skonsultowane z kosmetologiem w gabinecie.

Przez pierwsze dni po zabiegu jeśli depilowane były pachy, trzeba powstrzymać się od stosowania dezodorantów i antyperspirantów. 

Nowoczesne lasery do usuwania zbędnego owłosienia

Współczesna kosmetologia ma do dyspozycji wiele laserów do usuwana włosów. Wyboru odpowiedniego lasera dokonuje specjalista, mając na uwadze m.in.:

  • fototyp skóry,
  • kolor włosów,
  • partię ciała,
  • stopień wrażliwości na ból.

Ponieważ indywidualne dostosowanie parametrów lasera jest kluczowe dla pomyślnego przebiegu epilacji, specjalista zawsze przeprowadza szczegółowy wywiad z klientem. Co ważne, nowoczesne lasery można zmieniać nawet w trakcie trwania zabiegu – niekiedy więc serie zabiegowe przeprowadzane są przy użyciu kilku urządzeń.

Nowoczesne lasery do usuwania zbędnego owłosienia

Wszystko po to, żeby zabieg przebiegała maksymalnie bezpiecznie i skutecznie nawet gdy laser okazuje się zbyt mocny lub gdy jego promienie nie radzą sobie z rodzajem naszych włosów. 

W laserach do depilacji z reguły stosowana jest jedna uniwersalna długość fal, ale są i takie urządzenia, które łączą w sobie dwie a nawet trzy długości. 

  • Wiązka światła o długości fali 755 nm stosowana jest w przypadku bladej skóra o delikatnych włosach oraz gdy zachodzi potrzeba usuwania pozostałości po włosach z poprzednich zabiegów;
  • Wiązka światła o długości fali 808 nm odpowiednia jest do wszystkich fototypów skóry, w czasie pierwszych zabiegów a także u klientów z większą gęstością włosów;
  • Wiązka światła o długości fali 1064 nm sprawdza się w przypadku ciemnego fototypu, ponieważ zapewnia największą penetrację mieszków włosowych.
  • Wiązka światła o długości fali z przedziału 690-950nm jest najbardziej uniwersalna optymalna dla słowiańskiego typu urody panującego w Polsce, gdzie na ciele kobiet występują włoski od blond do czarnych i relatywnie jasny fototyp skóry.

Nowoczesne lasery do epilacji często wyposażone są w innowacyjny układ chłodzenia kontaktowego wbudowany w głowicę zabiegową, co pozwala na kontrolę ilości ciepła w skórze i przekłada się na maksymalne bezpieczeństwo zabiegów i brak doznań bólowych podczas zabiegu.

Nie bez powodu trwała depilacja czy epilacja laserowa określana jest mianem technologii XXI wieku. Zabiegi polecane są nie tylko osobom pragnącym pozbyć się zbędnego – ale mieszczącego się w granicach normy – owłosienia ze względów estetycznych, ale także tym, które dotknięte są chorobami objawiającymi się patologicznym porostem włosów.

Hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie typu męskiego, objawia się w u kobiet w postaci występowaniu owłosienia w miejscach „zarezerwowanych dla panów”, tj. na twarzy, klatce piersiowej, brzuchu, a nawet plecach.

Zresztą i sami panowie często borykają się z nadmiernym owłosieniem w tych właśnie miejscach i wcale nie są tym zachwyceni. Epilacja laserem we wszystkich przypadkach pozwala na usunięcie zbędnego owłosienia i zyskanie dobrostanu fizycznego i psychicznego. 

Autor:
Konrad Gancarczyk

Subiektywny autor opinii na tematy branży beauty. Widziałem kilkaset placówek w całej Polsce. Wspieram aktywnie przeszło setkę gabinetów wykorzystujących moją aparaturę w całej Polsce i Europie. Otwarłem od podstaw swój salon, z sukcesem i rentowny od pierwszego miesiąca. Przede wszystkim inżynier mechatroniki po Wojskowej Akademii Technicznej, od 2009 serwisuję zaawansowaną aparaturę, głównie laserową i do fototerapii. Co nieco wiem i tym się dzielę.

Konrad Gancarczyk