Zabieg depilacji laserowej podczas okresu? Przeciwskazania do zabiegu - GancMed

Zabieg depilacji laserowej podczas okresu, czy są przeciwskazania przed zabiegiem?

Okres nie jest przeciwwskazanie do zabiegu depilacji laserowej SHR Epil Motion. Z medycznego punktu widzenia nie istnieje żadne ryzyko związane z korzystania z zabiegów laserem podczas okresu. Warto jednak mieć świadomość, że miesiączka – jak wszystkie kobiece „stany nadzwyczajne” – powinna sprawić, że niczego nie robimy na siłę. W przypadku okresu, któremu nie towarzyszą żadne szczególne dolegliwości, nie ma sensu odwoływać pierwszej albo kolejne sesji depilacji laserem. Jeśli jednak okres daje nam się we znaki tak bardzo, że skupiamy się wyłącznie na walce z dolegliwościami, nie ma sensu dokładać sobie kolejnych. 

Zabieg depilacji laserowej SHR Epil Motion jest  bezbolesny, ale w czasie okresu próg bólu może ulec znaczącemu obniżeniu. Jeśli rejestrujemy u siebie taki objaw, warto przełożyć sesję. Spadek poziomu estrogenów podczas pierwszych dni miesiączki sprawia, że skóra jest sucha i napięta, co jeszcze bardziej może wpływać na odczucia bólowe, a nawet prowadzić do podrażnień skóry. Najlepiej na kolejne zabiegi umawiać się w połowie cyklu, dzięki czemu ich skutki nie będą dotkliwe, sam zabieg nie będzie bolesny, a kondycja skóry nie obniży się po jego wykonaniu. 

Jeśli więc nie masz ochoty dokładać sobie dodatkowego uczucia dyskomfortu podczas okresu, a miesiączkujesz regularnie, zaplanuj cykl zabiegów depilacji laserowej SHR Epil Motion  zgodnie z cyklem miesiączkowym. Oczywiście jeśli zajdzie konieczność przesunięcia poszczególnych zabiegów, będziesz mogła to zrobić – w dobrych gabinetach kosmetycznych nie pobiera się za takie zmiany żadnych opłat. 

Na czym polega zabieg depilacji laserowej SHR Epil Motion

Depilacja laserowa to zabieg pozwalający pozbyć się zbędnego owłosienia z wybranych partii ciała na stałe. Wiązka lasera niszczy mieszek włosowy i brodawkę włosa, będącego w fazie wzrostu, przez co nie ma on szans na regenerację. Ponieważ podczas zabiegu depilacji laserowej SHR Epil Motion włosy znajdują się na różnych etapach rozwoju, zabieg trzeba kilka razy powtarzać – aż do całkowitego zaniknięcia włosów. Odstępy czasowe pomiędzy zabiegami nie są precyzyjnie określone, gdyż zależne są one od konkretnego przypadku klientki.  Uzależnione są za to od partii ciała, na którą realizujemy zabieg, od rodzaju włosków, od fototypu skóry i od wielu indywidualnych czynników. Ilość trwale degradowanych włosków jest również uzależniona od partii ciała, gdyż na różnych obszarach mamy różną procentowo ilość włosków w fazie aktywnej kwalifikującej się do skutecznej fototermolizy laserem. Te wartości są bardzo różne i miejscach zabiegowych wahają się od 10 do 50%.  

Jak przebiega depilacja laserem SHR Epil Motion w czasie okresu 

W zależności od samopoczucia, nasilenia krwawienia i używanych środków ochrony (podpaski, tampony, kubeczek menstruacyjny) musisz podjąć decyzję, czy w czasie okresu decydujesz się na zabieg pozbycia się zbędnego owłosienia z okolic intymnych. Dla wielu kobiet jest to po prostu niekomfortowe, niehigieniczne i odkładają depilację na później. Oczywiście z depilacji nóg/rąk/pach nie ma potrzeby rezygnować, bo to zabiegi nie mające charakteru intymnego i fakt, że ma się akurat okres nie ma żadnego znaczenia. Inaczej jest w przypadku zabiegów w strefach intymnych, które krępujące są i bez okresu.

Laserowa depilacja okolic bikini może mieć formę klasyczną (usuwa się tylko te włosy, które wychodzą poza linię bielizny) albo głęboką (pozbycie się dodatkowo owłosienia z warg sromowych oraz szpary pośladkowej). Można także wybrać wariant pośredni (usunięcie włosków z pachwin oraz z całego wzgórka łonowego). W każdym przypadku należy zgolić włosy maszynką, najlepiej 2-3 dni przed zabiegiem tak ,żeby odrost włosa miał 2-3 mm. Na miejscu pacjentka może umyć się w łazience, rozbiera się od pasa w dół, zakłada jednorazowe stringi które otrzymuje w salonie . Najlepszym rozwiązaniem na czas depilacji laserowej  SHR Epil Motion podczas okresu jest chłonny tampon albo kubeczek menstruacyjny.

UWAGA: niektóre gabinety kosmetyczne po prostu nie wykonują depilacji laserowej okolic intymnych w miesiączkujących akurat klientek ze względów higienicznych. 

Czy zabiegi laserem SHR Epil Motion wpływają na cykl miesiączkowy bądź płodność

Laserowe usuwanie zbędnego owłosienia nie zaburza cyklu miesiączkowego i w żaden innym sposób nie wpływa na długość okresu czy płodność. Nie ma możliwości, żeby zabieg laserem opóźnił okres. Jeśli okres nie nastąpi w przewidywanym terminie, należy bezwzględnie zrobić test ciążowy przed kolejnym zabiegiem, bo o ile okres nie jest przeciwwskazaniem do depilacji laserowej, o tyle ciąża już tak!

Jeśli miesiączkujesz nieregularnie, ale też bez żadnych zdrowotnych sensacji, po prostu zignoruj okres i umawiaj się na kolejne zabiegi depilacji laserem w miarę potrzeb. Warto pamiętać, że cała seria zabiegów, po której po zbędnym owłosieniu nie zostanie nawet ślad, będzie trwać około roku, ponieważ zabiegi wykonuje się w odstępach czasu,które ustala odpowiednio przeszkolony personel salonu . Pomiędzy zabiegami włosów będzie odrastać znacznie mniej i będą delikatniejsze,a Ty normalnie możesz się golić .  Depilacja SHR Epil Motion nie blokuje codziennej aktywności, nie ma konieczności zapuszczania włosów tak jak do depilacji woskiem czy pastą cukrową.

Jakie są, oprócz ciąży, przeciwwskazania do depilacji laserem SHR Epil Motion

 Wśród przeciwwskazań do depilacji laserowej wymienia się:

 • świeżą opaleniznę
 • zażywanie retinoidów (witamina A)
 • zażywanie leków fotouczulających (np. zioła – dziurawiec, leki hormonalne)
 • zażywanie leków obniżających krzepliwość krwi
 • przerwaną ciągłość naskórka (świeże rany, w tym rany po zabiegach chirurgicznych)
 • epilepsję
 • choroby nowotworowe
 • bielactwo
 • łuszczycę
 • cukrzycę
 • aktywne infekcje skórne

Warto pamiętać, że przeciwwskazania dzieli się na względne i bezwzględne, dlatego zawsze warto nasz stan zdrowia skonsultować z lekarzem i Kosmetologiem, może się bowiem okazać, że przyjdzie moment, w którym np. następuje remisja choroby i można podjąć działania, które na etapie jej zaostrzenia były niewskazane. 

W domu czy w gabinecie kosmetycznym?

Jeśli wybierasz depilację laserem w domu, pamiętaj, że urządzenia do wykonywania depilacji laserowej w domu mają mniejszą moc niż te stosowane w profesjonalnych gabinetach, a to oznacza konieczność częstszego powtarzania zabiegów i braku możliwości pozbycia się wszystkich włosów. Z drugiej strony, użycie lasera o mniejszej mocy może powodować mniejszy dyskomfort podczas tych trudnych dni. Faktem jednak jest, że w gabinecie kosmetycznym zawsze zanim przystąpi się do zabiegu, kosmetyczka przeprowadza szczegółowy wywiad i gdyby zaszła potrzeba powstrzymania się przed depilacją to zostanie ona przełożona w domu już nie .

Kiedy najlepiej wykonać depilację laserową

Jak już wspomniano, jeśli decydujesz się na depilację laserem  SHR Epil Motion podczas okresu, najlepiej na kolejne zabiegi umawiać się w połowie cyklu, dzięki czemu ich skutki nie będą dotkliwe, sam zabieg nie będzie bolesny, a kondycja skóry nie obniży się po jego wykonaniu. 

Ogólna zasada jest taka, że aby uzyskać zadowalające efekty, zabieg depilacji laserowej wymaga przeprowadzenia kilku sesji w określonych odstępach czasowych (4-10 tygodni w zależności od depilowanego obszaru). Liczba zabiegów jest kwestią indywidualną i uzależnioną od  takich cech jak fototyp, kolor i grubość włosów, stopień owłosienia.  Indywidualne dostosowanie parametrów lasera SHR Epil Motion jest kluczowe dla pomyślnego przebiegu depilacji. Specjalista zawsze przeprowadza szczegółowy wywiad z klientem i dobiera najlepsze parametry zabiegu.

O czym warto pamiętać, jeśli mimo wszystko nie rezygnujemy z depilacji laserem  SHR Epil Motion podczas okresu

Jak ustaliliśmy, okres nie jest przeciwwskazaniem do laserowego usuwania zbędnego owłosienia, jednak jeśli zależy nam na depilacji miejsc intymnych, zwłaszcza w wersji głębokiej, ze względów higienicznych lepiej odczekać, aż okres się skończy. Poza tym należy mieć stale na uwadze, że:

 • próg bólu wzrasta podczas okresu – także u kobiet, które mają na co dzień niski próg jego odczuwania
 • skóra w czasie miesiączki może być bardzo sucha i napięta, zwłaszcza w pierwszych dniach,
 • depilacja miejsc intymnych podczas okresu może być – mimo używania tamponów czy kubeczków menstruacyjnych – niehigieniczna i dlatego gabinet kosmetyczny może nie wykonywać tego typu usług
 • jeśli gabinet kosmetyczny świadczy usługę depilacji laserowej miejsc intymnych w czasie okresu, należy poinformować personel o swoim stanie, bo w razie pogorszenia samopoczucia albo jakichkolwiek kłopotów zabieg natychmiast zostanie przerwany.

Chociaż okres nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu depilacji laserowej SHR Epil Motion, także depilacji miejsc intymnych, z uwagi na komfort własny oraz komfort personelu w gabinecie kosmetycznym warto odłożyć zabieg na czas przed lub po nim. Oczywiście jeśli z jakichkolwiek względów depilacja jest niezbędna, nie musimy się obawiać żadnych perturbacji zdrowotnych związanych z cyklem miesiączkowym czy płodnością. Jeżeli dobrze przechodzisz miesiączkę, skóra nie jest wysuszona i podrażniona, jest właściwie nawilżona i twój próg bólu przez cały cykl jest taki sam, nie musisz obawiać się zabiegu. 

Podsumowanie

Ponieważ nie ma obowiązku wykonywania zabiegów w ściśle określonych odstępach czasu, jest tylko zasada, że takie odstępy są niezbędne i że ma to być kilka tygodni, ewentualna zmiana terminu nie wpłynie negatywnie na skuteczność całego cyklu wcześniej zaplanowanych zabiegów. 

Autor:
Konrad Gancarczyk

Subiektywny autor opinii na tematy branży beauty. Widziałem kilkaset placówek w całej Polsce. Wspieram aktywnie przeszło setkę gabinetów wykorzystujących moją aparaturę w całej Polsce i Europie. Otwarłem od podstaw swój salon, z sukcesem i rentowny od pierwszego miesiąca. Przede wszystkim inżynier mechatroniki po Wojskowej Akademii Technicznej, od 2009 serwisuję zaawansowaną aparaturę, głównie laserową i do fototerapii. Co nieco wiem i tym się dzielę.

Konrad Gancarczyk