Cera naczynkowa - jak o nią dbać? - GancMed

Cera naczynkowa – jak o nią dbać?

Wbrew powszechnemu przekonaniu cera naczynkowa nie jest charakterystyczna wyłącznie dla osób starszych. Choć rzeczywiście często możemy zauważyć, że to właśnie w tej grupie wiekowej tak kobiety, jak i mężczyźni mają tendencję do posiadania niezdrowo rumianej cery pełnej pajączków, dzieje się tak tylko dlatego, że na taką cerę pracowali sobie latami, a teraz, kiedy skóra jest już bardzo cienka i delikatna, prześwitujące przez nią naczynia krwionośne dają właśnie wrażenie silnych rumieńców, które nigdy nie schodzą z twarzy.

Ale kłopoty z naczynkami na twarzy pojawiają się dużo wcześniej, niż metrykalna starość. O cerze naczynkowej możemy mówić wtedy, kiedy naczynia włosowate na twarzy umiejscowione są o wiele płyciej pod skórą, niż w przypadku tzw. cery normalnej a dodatkowo skóra jest bardzo cienka i delikatna.

Skutkuje to nadwrażliwością skóry nie tylko na warunki atmosferyczne (wiatr, mróz, słońce, wilgotność), ale także ostro doprawione pokarmy, owoce cytrusowe, alkohol, gorącą kawę i herbatę a także stres oraz niektóre kosmetyki.

Cera naczynkowa reaguje na zmiany w cyklu hormonalnym u kobiet, na zaburzenia pracy wątroby czy wahania ciśnienia tętniczego. Nie dość więc, że jest traktowana jako defekt kosmetyczny, to jeszcze można ją traktować jako barometr zmian zdrowotnych i emocjonalnych w naszych organizmach. Nieleczona cera naczynkowa może prowadzić do rozwoju trądziku różowatego.

Czego powinny unikać osoby, które borykają się z cerą naczynkową?

Czego powinny unikać osoby borykające się z cerą naczynkową?

Cera naczynkowa nie lubi:

  • chlorowanej i twardej wody
  • agresywnych kosmetyków – peelingów gruboziarnistych na bazie mielonych pestek owoców, kawy czy soli lub cukru, kosmetyków złuszczających, wysuszających, zawierających w składzie alkohol
  • gorących kąpieli
  • pobytu w saunie
  • pobytu w solarium
  • opalania na otwartym słońcu

Warto mieć świadomość, że problemy z naczynkami na skórze twarzy mogą wzmagać leki hormonalne, także niektóre tabletki antykoncepcyjne. 

Cera naczynkowa może występować albo jako cera naczynkowa normalna (nie borykająca się z dodatkowymi problemami) i  wtedy nadreaktywność naczyń włosowatych jest jedynym kłopotem, albo w skojarzeniu z problemami typowymi dla cary mieszanej, suchej lub tłustej.

Cera naczynkowa mieszana

W przypadku cery naczynkowej mieszanej musimy uwzględnić wszystkie pojawiające się problemy równocześnie i dostosować kosmetyki do poszczególnych partii skóry. Pielęgnacja skóry mieszanej ze skłonnością do rumienia jest bardzo trudna. Cera ta łączy w sobie cechy cery suchej, tłustej oraz naczynkowej.

Bywa, że kosmetyki stosowane na poszczególne partie twarzy wchodzą sobie wzajemnie w drogę. Preparaty wysuszające do strefy tłustej, podrażniają skórę i przyczyniają się do poirytowania naczyń włosowatych, a preparaty natłuszczające do partii suchych jeszcze bardziej uwydatniają rumień.

Dlatego najważniejsze jest ustalenie który z problemów cery jest wiodący i jak bardzo wrażliwa jest nasza cera. W zależności od nasilenia problemów, sięgamy po preparaty które nie nasilają problemów i nie sprawiają, że wzajemnie się one indukują. Wydaje się, że najlepiej rozpocząć szukanie idealnego kosmetyku do cery naczynkowej mieszanej od… wizyty w gabinecie kosmetycznym, w którym nasza skóra zostanie poddana profesjonalnemu badaniu.

Na pewno uda nam się wtedy dowiedzieć, który z problemów cery jest wiodący i jak skonfigurować nasz zestaw kosmetyków, żeby działały tak, jak nam na tym zależy. Z doświadczenia wynika, że pakiet startowy to zwykle kosmetyki do cery wrażliwej i naczynkowej.

Cera naczynkowa sucha

Skóra sucha naczynkowa wymaga pielęgnacji kremami dla cer naczynkowych. Cera naczynkowa z tendencją do przesuszania najczęściej jest bardzo wrażliwa, wymaga więc na co dzień traktowania kosmetykami z filtrami UV – także w przypadku kosmetyków kolorowych. Właściwości regenerujące i nawilżające preparatów kosmetycznych do tego rodzaju cery są najważniejsze.

Sucha cera ma z reguły problem z brakiem wykształconego płaszcza wodno-lipidowego i dlatego szybko się starzeje. Jeśli dodatkowo jest stale zaczerwieniona, a rumień pełen jest widocznych na pierwszy rzut oka drobnych naczynek krwionośnych, można odnieść wrażenie, że to skóra osoby starej i chorej – mino młodego wieku.

Stosowanie kosmetyków nawilżających i regenerujących skutecznie odbudowuje powłokę lipidową skóry, co równocześnie opóźnia procesy jej starzenia. Tak odbudowana skóra jest bardziej podatna na działanie kosmetyków uelastyczniających i uszczelniających naczynia włosowate, przez co stają się one mniej podatne na pękanie i tworzenie nieestetycznych pajączków.

Cera naczynkowa sucha często podatna jest na uczulenia. Kiedy więc eksperymentujemy z nowymi kosmetykami, koniecznie sięgajmy po preparaty hypoalergiczne. Łatwo sobie wyobrazić jak kłopotliwa byłaby sytuacja, w której obok problemów ze skórą suchą, nadreaktywną i naczynkową pojawiają się jeszcze kolejne – związane z alergią na któryś (który???) za składników kremu czy balsamu.

Cera naczynkowa tłusta

Skóra tłusta bywa bardzo często skórą naczyniową. Dlaczego? Często jest to uwarunkowane genetycznie. Wtedy już w dzieciństwie mamy nieustanie zaczerwienione policzki, a kiedy wchodzimy w okres dojrzewania i pojawiają się problemy z trądzikiem, nasza skóra staje się prawdziwym generatorem problemów. Problemy skóry naczyniowej a nawet trądzik różowaty mogą się pojawić w wyniku silnych i źle przeprowadzonych kuracji przeciwtrądzikowych.

Dlatego jeśli podejrzewamy, że nasz cera to cera naczynkowa tłusta, musimy znaleźć kosmetyczkę, która będzie umiała się z taką obchodzić. W grę wchodzi bowiem nie tylko eliminacja zaskórników i stanów zapalnych, ale działanie w taki sposób, żeby pielęgnacja zapewniała działanie kojące i wzmacniające naczynia, walkę z trądzikiem a także elementy profilaktyki starzenia.

Czy w przypadku cery naczynkowej tłustej możemy w ogóle stosować zabiegi oczyszczające i złuszczające? Oczywiście! Trądzik pospolity zawsze wymaga tego rodzaju zabiegów. Musimy tylko stosować kosmetyki odpowiednie do cery naczynkowej.

Regulowanie pracy gruczołów łojowych skóry z niedoskonałościami polega na stosowaniu preparatów mikrozłuszczających na co dzień, ale także na bardziej intensywnych kuracjach w okresie jesień- zima. Te bardziej intensywne kuracje najlepiej przeprowadzać w gabinetach kosmetycznych. 

Cera naczynkowa u mężczyzn

Skóra twarzy jest u mężczyzn nieco grubsza, niż u kobiet, ale nie oznacza to wcale, że jest mniej podatna na problemy dermatologiczne. W przypadku panów rozróżniamy takie same rodzaje cery jak u pań. Zaczerwienienie na twarzy u mężczyzn często jest bagatelizowane, choć to właśnie u nich cera naczynkowa częściej przeradza się w trądzik różowaty.

Cera naczynkowa u mężczyzn

Za pojawienie się na skórze twarzy zaczerwienienia odpowiadają naczynia krwionośne. Niestety, im częściej dochodzi do reakcji naczyń, tym większe ryzyko, że zaczną one pękać, a pod skórą wytworzy się stan zapalny. W efekcie rumień utrzymuje się niemal cały czas. Jeśli na etapie okresowego pojawiania się zaczerwienień nie rozpoczniemy diagnostyki i nie wdrożymy odpowiedniej pielęgnacji, może dojść do rozwoju kolejnych etapów choroby.

Etap pierwszy to sporadyczne zaczerwienienia i rumieńce; etap drugi: stałe zaczerwienienia i teleangiektazje (rozszerzone, widoczne naczynia krwionośne, powszechnie znane jako „pajączki”); etap trzeci: grudki i krostki podobne do trądziku młodzieńczego – powstają na podłożu rumienia, który już nie znika z twarzy; etap czwarty – u mężczyzn leczy się dużo trudniej, a występuje znacznie częściej niż u kobiet – stadium przerostowo – naciekowe (objawia się miękkimi, guzowatymi wykwitami, które zniekształcają nos).

Makijaż dla cery naczynkowej

Skoro już dotykamy tematu makijażu, idźmy za ciosem. Choć w pierwszym odruchu posiadacz cery pełnej pajączków i zaczerwienień zawsze chce sięgać po kosmetyki maskujące, trzeba mieć świadomość, że podstawę dobrego i trwałego makijażu stanowi prawidłowe przygotowanie skóry, którego pierwszym etapem jest oczyszczanie.

Makijaż do cery naczynkowej

Jak już wspomniano, pod żadnym pozorem nie wolno oczyszczać skóry naczynkowej agresywnymi kosmetykami. Do oczyszczania wrażliwej, a często wręcz nadreaktywnej cery naczynkowej należy używać jak najdelikatniejszych produktów, pozbawionych barwników, środków zapachowych, alkoholu czy drobinek peelingujących. Najlepiej sprawdzą się tu preparaty takie jak: mleczka, śmietanki, nawilżające żele, pianki czy płyny micelarne.

W dalszej kolejności sięgamy po:

  • krem pielęgnacyjny: powinien uszczelniać naczynia włosowate, poprawiać mikrocyrkulację krwi, a także nawilżać, koić i odżywiać
  • bazę pod podkład: ta w odcieniu zielonym doskonale skomponuje się z  kolorem czerwonym, dzięki czemu rozszerzone naczynka staną się mniej widoczne i uzyskamy efekt rozjaśnienia skóry
  • podkład: doskonałym rozwiązaniem będą podkłady mineralne, bazujące tylko na naturalnych składnikach, które nie uczulają i nie podrażniają skóry, za to doskonale ją nawilżają oraz chronią przed promieniowaniem UV
  • korektor: to preparat nakładany punktowo, w miejscach gdzie zwykle pajączki są najliczniejsze, tzn. w okolicach skrzydełek nosa, na brodzie czy policzkach, dobrze sięgać po korektory w lekko żółtawym odcieniu
  • puder sypki: także może być w odcieniu zielonkawym, co wzmocni wrażenia wizualne wywołane użyciem wcześniejszych kosmetyków
  • róż: jeśli już po użyciu pudru sypkiego uzyskaliśmy zadowalający efekt, lepiej po niego nie sięgać
  • brązer/puder brązujący: perfekcyjne konturowanie twarzy doskonale odciąga uwagę od zaczerwienień i stanowi idealne wykończenie makijażu.

Jak wzmocnić naczynka na twarzy?

Jeśli jeden z rodziców miał problem z pękającymi naczynkami, szanse, że skłonność ta wystąpi u dzieci wynoszą 40%, jeśli oboje – aż 90%. Dodatkowo skłonność do pękania naczyń włosowatych na twarzy nasilają zmiany hormonalne, stąd trudno się dziwić, że najczęściej pierwsze objawy cery naczynkowej pojawiają się w czasie pierwszej burzy hormonalnej, czyli okresu dojrzewania. Wśród przyczyn cywilizacyjnych powstawania pajączków wymienia się nadwagę, siedzący tryb życia czy palenie papierosów.

Czy mamy wpływ na powstanie cery naczynkowej? Częściowo tak – walnie się do tego przyczyniamy. Częściowo nie – decydują za nas geny i skłonności dziedziczne.

Codzienna ochrona przed promieniowaniem UV

Na co dzień cera naczynkowa wymaga szczególnie dokładnego zabezpieczenia przed promienioweniam UV, dlatego kremy z filtrem powinno się stosować przez cały rok bez względu na pogodę. Obok adekwatnie dobranych do potrzeb skóry filtrów przeciwsłonecznych – krem powinien mieć możliwie jak najwyższy faktor: minimum 30 SPF, ale najlepszy będzie SPF 50, a nawet 50+ – krem do cery naczynkowej powinien zawierać m.in.:

  • bioflawonoidy roślinne, czyli związki wykazujące działanie przeciwzapalne, a także uszczelniające naczynka; pozyskuje się je np. z nagietka, arniki, rumianku, marchwi czy malin
  • witaminę PP, wpływającą na normalizację ukrwienia skóry
  • wyciąg z kwiatów dzikiego mirtu, wzmacniający naczynia krwionośne i zapobiegający ich rozszerzaniu
  • kasztanowiec zwyczajny, który dzięki zawartości glikozydów uelastycznia i wzmacnia naczynia krwionośne
  • witaminę K, uszczelniającą naczynia włosowate
  • rutynę, która zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych i zwiększa odporność ich ścian

Preparat ochronny musimy aplikować co 2-3 godziny, żeby utrzymać jego ochronne działanie. Jeśli jest to niewykonalne, bo np. jesteśmy w pracy i mamy pełny makijaż, trzeba zadbać o to, żeby właściwości ochronne miał preparat, którego używany jako ostatniej warstwy tego makijażu, np.puder. Aplikacja sypkiego pudru lub pudru w kamieniu jest możliwa nawet w restrykcyjnych biurowych warunkach albo gdy przemieszczamy się po mieście ze spotkania na spotkanie.

Domowe sposoby na pajączki

Najczęściej jest tak, że nasza skłonność do powstawania teleangiektazji czyli pajączków dotyczy nie tylko twarzy, ale i ud czy łydek. To jeden z tych problemów estetycznych, które można potraktować jako problemy ogólnoustrojowe i nie tylko stosować właściwe kosmetyki, ale też wdrożyć domowe sposoby na wzmocnienie naczyń krwionośnych, żeby ograniczyć ich tendencję do pękania. W grę wchodzą:

  • zwiększenie aktywności fizycznej: zwłaszcza jeśli przez większą część dnia siedzimy (w szkole lub w biurze) lub stoimy (za ladą, w recepcji)
  • zmiana  diety: źródłem bioflawonoidów, będących silnymi antyutleniaczami, wzmacniających i uelastyczniających naczynia krwionośne, są ciemne owoce jagodowe, rokitnik, owoce głogu, czereśnie, winogrona, zielone warzywa, kasza gryczana; łagodzący stany zapalne cynk znajdziemy w owocach morza, mięsie, ziarnach sezamu, pestkach dyni, orzechach; UWAGA: osoby borykające się z cerą naczynkową nie powinny – mimo dobroczynnych właściwości – stosować w diecie czosnku ani innych ostrych przypraw oraz owoców cytrusowych
  • suplementacja: skłonność do teleangiektazji złagodzą witamina C i rutyna, witamina K, witamina PP

Zioła i wyciągi roślinne w pielęgnacji cery naczynkowej

Zioła i wyciągi roślinne w pielęgnacji cery naczynkowej

Jak łatwo zauważyć, w kosmetykach do cery skłonnej do pajączków często pojawiają się wyciągi roślinne. Obok wymienionych już wyżej roślin, wato sięgać także po wyciągi z:

Skrzypu polnego: uelastycznia ściany drobnych naczyń krwionośnych, zmniejszając ich przepuszczalność, działa zatem przeciwwysiękowo i przeciwzapalnie (zespół flawonoidów, związki saponinowe, garbnikowe oraz sole potasu i krzemu).

Miłorzębu japońskiego: zaopatruje skórę w wilgoć, pobudza wydzielanie sebum, a elastyczna, dobrze nawilżona i natłuszczona skóra zapewnia wytrzymałość naczyń włosowatych i sprawność mikrokrążenia (flawonoidy, w tym nie spotykany u innych roślin ginkolid, glikozydy i sterole).

Oczaru wirginijskiego: regulują podskórne krążenie oraz zwiększając elastyczność i wytrzymałość ścian drobnych naczyń krwionośnych (kwasy elagowy i galusowy, a także flawonoidy i saponiny).

Aloesu zwyczajnego: stabilizuje i pobudza mechanizmy obronne skóry, utrzymuje prawidłowy poziom nawilżenia, skutecznie reguluje gospodarkę hydrolipidową, poprawia mikrokrążenie i usuwa toksyny (aminokwasy, makro- i mikroelementy, witaminy w ich naturalnej postaci)

Podstawowe błędy w pielęgnacji cery naczynkowej

Z uwagi na fakt, że zabiegi pielęgnacyjne w przypadku cery naczynkowej nie przynoszą szybkich i bardzo spektakularnych efektów, borykające się z nią osoby często popełniają błędy w pielęgnacji. Najczęściej jest to stosowanie zbyt wielu kosmetyków, podczas gdy cera naczynkowa lubi minimalizm.

Zbyt duża ilość różnych preparatów może obciążać delikatną skórą i dodatkowo ją podrażniać. Kolejna sprawa to mycie twarzy zbyt ciepłą wodą i wycieranie jej ręcznikiem – skóra skłonna do zaczerwienień nie znosi tarcia! I wreszcie dieta bogata w produkty alergizujące, wysoko przetworzone oraz alkohol i kofeinę. 

Laserowe zamykanie naczynek krwionośnych

Laserowe zamykanie naczynek polega na podgrzaniu krwi w rozszerzonym naczynku do takiej temperatury, która spowoduje obkurczenie się jego ścianek i zamknięcie. Zabieg taki jest szybki i daje trwałe efekty – naczynko włosowate zamknięte zostaje na stałe. W zależności od struktury naczynka dla osiągnięcia zadowalających efektów zabieg może wymagać powtórzyć w odstępie kilku tygodni.

Laserowe zamykanie naczynek krwionośnych

Wybór metody zamykania naczynek krwionośnych zależy od rozległości zmian oraz ich umiejscowienia. Przed zabiegiem kosmetolog dokonuje oceny pajączków widocznych przez naskórek, bada ich średnicę, kolor oraz ilość.  Dokonywana jest szczegółowa konsultacja mogąca wskazać genezę powstania problemu. W razie konieczności wykonuje też tzw. próbę laserową, czyli sprawdza, czy parametry dobrane komputerowo są optymalne dla danego pacjenta. 

Etapy laserowego zamykania naczynek:

  • oczyszczenie skórę w miejscu, w którym wykonany zostanie zabieg (mycie makijażu, peeling)
  • założenie na oczy osłony chroniącej przed promieniowaniem lasera
  • przyłożenie do skóry twarzy pacjenta głowic i uwolnienie wiązki promieniowania laserowego (daje to efekt błysku białego światła).

Energia emitowana przez promieniowanie laserowe jest pochłaniana czerwony barwnik krwi (hemoglobinę). Krew zostaje w ten sposób podgrzana, niszcząc od środka ścianki naczynia krwionośnego. Tak „spalone”, czyli skoagulowane naczynko zostaje po jakimś czasie usunięte z organizmu. Po zabiegu nie wolno wystawiać twarzy na działanie promieni słonecznych przez co najmniej miesiąc. 

Laserowe usuwanie pajączków to zabieg bezinwazyjny i dający krótki dyskomfort w czasie oddania „strzału” laserem. Nie wymaga znieczulenia, a efekty widoczne są natychmiast. 

Laserowe zamykanie naczynek jest skuteczne shr epil motion
Laserowe zamykanie naczynek jest skuteczne.

Laserowe zamykanie naczynek jest skuteczne w przypadku:

  • zamykania naczynek krwionośnych (małych teleangiektazji)
  • usuwania naczynek na twarzy, szyi i dekolcie
  • usuwania naczyniaka gwiaździstego (tzw. Spider Naevi)
  • usuwanie naczyniaka wiśniowego (plamki Campbell de Morgana)

Wśród przeciwwskazań do zabiegu wymienia się:

  • terapie retinoidami (miejscowo i ogólnie),
  • spożywanie ziół światłouczulających (dziurawiec, nagietek, skrzyp polny)
  • zażywanie leków światłouczulających (antybiotyki, sterydy),
  • nowotwory skóry,
  • fotodermatozy,
  • stany zapalne skóry,
  • naturalna opalenizna,
  • stosowanie samoopalaczy i/lub kremów samoopalających, kremów z drobinkami rozświetlającymi
  • uszkodzenia mechaniczne skóry,
  • cukrzyca,
  • epilepsja,
  • choroby tkanki łącznej, np. kolagenozy,
  • ciąża,
  • obniżona odporność organizmu.

Termokoagulacja

Termokoagulacja zmian skórnych to metoda, która wykorzystuje potencjał leczniczy oraz zaawansowaną technologię fal radiowych. Zabieg polega na w pełni kontrolowanym przyciąganiu płynów międzykomórkowych na powierzchnię skóry, co wywołuje ciśnienie wewnątrzkomórkowe, które, z kolei,  wywołuje efekt elektrokoagulacji naczynka. 

Peelingi dla cery naczynkowej

O oczyszczaniu cery naczynkowej tłustej była mowa już wyżej, teraz kilka słów o polecanych zabiegach kosmetycznych. Należy unikać między innymi bardzo silnie złuszczających pilingów (np. kwasu pirogronowego), czy manualnego oczyszczania twarzy. 

Peeling kawitacyjny

To złuszczanie martwego naskórka za pomocą ultradźwięków. Zabieg jest wykonywany na wilgotnej skórze. W zetknięciu z ultradźwiękami powstają na niej mikropęcherzyki wypełnione rozrzedzonym gazem, które błyskawicznie ulegają rozpadowi. Wraz z nimi rozbijane i złuszczane są martwe komórki naskórka.

Kawitacja jest tak delikatna, że można ją stosować nie tylko w przypadku cery naczynkowej, ale nawet w przypadku pełnoobjawowego trądziku różowatego. jako że wibracje ultradźwiękowe wydobywają nagromadzone w porach zanieczyszczenia i nadmiar sebum na powierzchnię skóry, gdzie następnie są usuwane wraz z martwymi komórkami. Kawitacja pomaga pozbyć się wągrów i zaskórników, a oprócz tego, że oczyszcza skórę, blokuje również namnażanie się bakterii i z tego powodu jest idealnym rozwiązaniem dla cery naczynkowej tłustej. 

Cała procedura traw od 30 do 60 minut. Po za biegu skóra może być lekko zaczerwieniona. Efekt peelingujący jest jednak widoczny natychmiast – skóra jest lepiej dotleniona i nawodniona, wygładzona i bez niedoskonałości.

Peeling enzymatyczny (chemiczny)

Peeling enzymatyczy to preparat w kremie, który należy nałożyć na twarz. Można zrobić to w domu samodzielnie, ale jeśli mamy obawy, lepiej wybrać się do gabinetu kosmetycznego. Dzięki temu, że peeling enzymatyczny nie działa mechanicznie i nie uszkadza skóry, może być stosowany u posiadaczek cer wrażliwych, trądzikowych i naczynkowych.

Peeling taki nakładamy na oczyszczoną skórę twarzy i zostawiamy na około 5-10 minut. Nie masujemy twarzy! Po upływie zalecanego czasu zmywamy go letnią wodą. Efekty widoczne są natychmiast. Po zmyciu preparatu dobrze nałożyć krem lub inny stale używany preparat pielęgnacyjny.

Pielęgnacja  cery naczynkowej jest trudna, ale na szczęście współczesne kosmetyki lecząco-pielęgnacyjne są na tyle skuteczne, że można sobie z nią poradzić nawet w tych najtrudniejszych odsłonach, jak cera naczynkowa mieszana czy cera naczynkowa tłusta.

Warto też mieć stale na uwadze, że kiedy zawiodą i nowoczesne kosmetyki, i domowe sposoby pielęgnacji, możesz skorzystać z licznych dobrodziejstw medycyny estetycznej. Słowem: jeśli naprawę potrzebujesz pomocy w walce o zdrowszą cerę naczynkową, na pewno ją znajdziesz.

Szacuje się, że około 60% populacji ma lub miewa kłopoty z pękającymi naczynkami i stałą lub okresową tendencję do powstawania pajączków. Bywa, że ten problem zdrowotno-estetyczny niebezpiecznie ewoluuje w stronę trądziku różowatego. Im wcześniej podejmiesz diagnostykę i leczenie, tym większe szanse na pozbycie się go raz na zawsze.

Nie jesteś sam!

Autor:
Konrad Gancarczyk

Subiektywny autor opinii na tematy branży beauty. Widziałem kilkaset placówek w całej Polsce. Wspieram aktywnie przeszło setkę gabinetów wykorzystujących moją aparaturę w całej Polsce i Europie. Otwarłem od podstaw swój salon, z sukcesem i rentowny od pierwszego miesiąca. Przede wszystkim inżynier mechatroniki po Wojskowej Akademii Technicznej, od 2009 serwisuję zaawansowaną aparaturę, głównie laserową i do fototerapii. Co nieco wiem i tym się dzielę.

Konrad Gancarczyk